Skip to main content
rolnictwo

Czy praca w rolnictwie ma sens?

W dobie gwałtownego rozwoju technologii mało kto zastanawia się nad zrobieniem kariery w jednej z najstarszych branż, jakie istnieją na tym świecie, czyli w rolnictwie. A może to jednak jest dobry pomysł? Poczytaj i sprawdź, bo możesz się zdziwić.

Wsi spokojna

Czas, w którym rola kojarzyła się z błotem, brudem i smrodem dawno już odszedł w niepamięć. Współczesne gospodarstwo, bez względu na to, czy znajduje się w rękach prywatnych, czy jest wprowadzone przez przedsiębiorstwo lub koncern, stosuje zupełnie odmienne praktyki od tych, które znamy z dawnych opowieści. Przede wszystkim technologiczny “boom” dotarł także i na wieś, dzięki czemu spora ilość gospodarstw uległa bardzo znaczącej automatyzacji. Traktory w cenach luksusowych aut są wyposażone nawet w klimatyzację i niczym nie przypominają rozklekotanych, czerwonych pojazdów, które potrafiły zablokować całą ulicę. Skończył się czas brzydkich zapachów i żartów z mieszkańców małych miejscowości; wszystko to już stało się bezzasadne. Obecnie rolnicy potrafią naprawdę nieźle zarobić, a do pomocy zatrudniają profesjonalistów – na przykład biotechnologów.

Biotechnologia – praca czy dziedzina naukowa?

Biotechnologia jest dziedziną, która (bardzo uproszczając!) zajmuje się wykorzystywaniem wiedzy o procesach biologicznych i chemicznych na skalę przemysłową – w masowych uprawach roślin (spożywczych i ozdobnych) oraz w hodowli zwierząt. Jej zdobycze mają na celu wspomóc i zoptymalizować procesy wytwarzania żywności, która później trafia do sklepów, a w konsekwencji – na nasze talerze. Jak widać, praca biotechnologa jest bardzo potrzebna i odpowiedzialna, a trend ten będzie tylko się pogłębiał, ponieważ masowa produkcja żywności rośnie z roku na rok. Co ciekawe, już teraz produkujemy więcej, niż możemy spożyć i rokrocznie wyrzucamy do śmietników kilka ton żywności – to akurat ciemna strona tej branży.

Jak bardzo potrzebna jest biotechnologia? Praca czeka za rogiem!

Okazuje się, że firmy zajmujące się uprawą ziemi i hodowlą zwierząt bardzo intensywnie poszukują pracowników do pracy na swoich gospodarstwach. W cenie są specjaliści nie tylko do spraw biotechnologii, ale także mleczarze, ichtiolodzy (zajmują się badaniem stanu zdrowia ryb), ogrodnicy, zootechnicy, traktorzyści, magazynierzy, technicy weterynaryjni oraz technologowie żywności. Jak widać, bez względu na to, który z wymienionych powyżej fachów reprezentujesz, możesz liczyć na konkurencyjne oferty pracy. Z której z nich zamierzasz skorzystać?

https://agropraca.pl