Skip to main content

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego

W każdym budynku użyteczności publicznej (urząd, szkoła, przychodnia), zakładach produkcyjnych i magazynowych (fabryki, sklepy), w budynkach zamieszkania zbiorowego (bloki, hotele, pensjonaty) i inwentarzowych (zwierzęta) powinno się opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego. Wymagają tego obowiązujące przepisy i dosyć dokładnie określają, co powinno się w niej znajdować.
 

Jak wygląda instrukcja ppoż

 
Pierwsze, co przychodzi do głowy większości z nas, to umieszczona na ścianie, laminowana tabliczka w czerwonej ramce, na której drobnym drukiem powielone są zapisy rozporządzenia lub ewentualnie wypisane zasady postępowania w razie pożaru. 
Nikt z nas jej chyba nigdy nie czytał, bo po co? W razie potrzeby się zerknie. Ale w obliczu prawdziwego zagrożenia, nie za bardzo jest na to czas, a emocje mogą komplikować sprawę. Strażacy żartują, że instrukcja ppoż powinna wisieć w toalecie. Wówczas jest szansa, że ktoś ją przeczyta, a może nawet zapamięta.
 

Kto powinien sporządzić instrukcję bezpieczeństwa pożarowego

 
Obowiązek jej sporządzenia i wdrożenia spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku, ale tak naprawdę, nie każdy może ją opracować. Do pomocy potrzebny jest człowiek z uprawnieniami w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. On wskaże niezbędne jej elementy, i pomoże ustalić optymalne rozwiązania. O ile tabliczka informacyjna o standardowej treści, kupiona w sklepie z artykułami BHP, może być umieszczona na ścianie, o tyle sama instrukcja ppoż musi być sporządzona dla konkretnego obiektu.
 

Dla kogo jest instrukcja przeciwpożarowa

 
Jeśli potraktujemy ją całościowo, a nie tylko jako tabliczkę na ścianie, to głównie dla straży pożarnej. Powinna określać między innymi:

  • jaką specyfikę użytkową i organizacyjną ma budynek i zawierać jego plany
  • jakie środki ochrony pożarowej są dostępne (hydranty, gaśnice, koce)
  • czy przebywający w niej ludzie są przeszkoleni z postępowania w razie pożaru, czy raczej są to osoby przypadkowe
  • drogi ewakuacji i pożarowe
  • obecność substancji łatwopalnych, wybuchowych itp.
  •  

Instrukcję należy przekazać powiatowemu komendantowi straży pożarnej (można drogą elektroniczną), aby można ją było wykorzystać na potrzeby organizacji i przeprowadzenia ewentualnych działań ratowniczych.
 
Instrukcja ppoż to jedno, ale dużo ważniejszym jest utrwalanie świadomości postępowania w czasie pożaru. Gdy na szkoleniu prowadzący zadaje pytanie, co należy zrobić w przypadku zauważenia ognia, najczęściej pada odpowiedź – zadzwonić po straż pożarną.
Ale gdy spyta, co zrobić, gdy na patelni zapali się olej – każdy wie, że nie wolno lać wody, że trzeba przykryć. I o to chodzi. Aby działać bez zastanowienia.