Skip to main content

Ciąża w pracy – co to oznacza dla przyszłej mamy?

Obecnie niestety wiele z nas – kobiet boi się, że zachodząc w ciążę, możemy zamknać sobie drogę do kariery, szansę na awans, a nawet stracić możliwość na przedłużenie dotychczasowej umowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Niegdyś kobieta, posiadająca umowę o pracę, mogła odejść na zwolnienie jeszcze w trakcie ciąży, na spokojnie odbyć urlop macierzyński i przejść na odpoczynek wychowawczy. Część firm z pewnością wciąż rozsądnie honoruje to prawo. Niestety zdaża się i tak, że po dłuższej przerwie nasze stanowisko jest już zajęte przez kogoś innego lub pracodawca postanawia nas zwolnić. Dlatego obecnie w mniejszych, szczególnie w prywatnych firmach coraz częściej spotykamy się z dylematem dotyczącym tego, czy warto powiedzieć o swojej ciąży komukolwiek z pracy. Niektóre z nas, dowiadując się o swoim stanie boją się o tym zakomunikować w obawie przed najgorszym. Czy naprawdę powinnyśmy się tego aż tak obawiać?

Jestem w ciąży, ale jeszcze pracuję – jakie mam prawa?

Na wszystkie kobiety w ciąży, które zdecydowały się wykonywać swoje zawodowe obowiązki stacjonarnie w siedzibie firmy, czeka kilka bardzo ważny zasad, o których być może wcześniej nie miały pojęcia, a które zarówno one, jak i pracodawca powinni sumiennie przestrzegać. Oto najważniejsze z nich:

  • Kobieta w ciąży nie może przebywać w pracy więcej niż 8 godzin i może pracować jedynie w trakcie dnia.
  • Każda przyszła mama posiada możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, nawet jeśli nie posiada w pracy wykupionego ubezpieczenia.
  • Ciężarna ma prawo do odmówienia wyjazdów służbowych poza miasto lub za granicę kraju, jeśli uzna, że będzie to dla niej ryzykowne.
  • Przyszła matka ma również możliwość na natychmiastowe zwolnienie z pracy w celu udania się na badania lekarskie.

Oczywiście tak jak ktoś kiedyś słusznie zauważył, ciąża w żaden sposób nie powinna być utożsamiana z chorobą, dlatego poza wyraźnymi obostrzeniami w sposobie funkcjonowania i zachowania, matka sama powinna regulować to, czy jest w stanie podjąć pewne zawodowe działania i czy poradzi sobie z niektórymi niestandardowymi zadaniami. Apelujemy zatem o rozsądek, a jeśli jesteś w ciąży i obawiasz się ze strony swojego pracodawcy innego niż normalne traktowania, zawsze pamiętaj o swoich przywilejach właśnie po to, by w razie problemów, móc o nie nieco odważniej powalczyć.