Skip to main content

Twoje idealne zdjęcie w CV – jak powinno wyglądać

W momencie, kiedy decydujesz się na zmianę zatrudnienia, dokładnie przemyśl swoją decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób przygotujesz wszystkie dokumenty potrzebne do szukania nowej pracy. To, w jaki sposób stworzysz swoje CV oraz dobierzesz w nim swoje zdjęcie, może stać się jednym z kluczowych kryteriów Twojego przyjęcia przez nowego pracodawcę.

CV ze zdjęciem czy bez?

Curruculum Vitae to dokument, który stanowi naszą wizytówką, w momencie, kiedy planujemy zmianę miejsca pracy. Niektórzy twierdzą, że aby było bardziej profesjonalny, nie potrzeba zamieszczać w nim zdjęcia. Jeśli pracodawca nie wymaga CV z Twoją sylwetką, oczywiście nie musisz tego robić, jeśli jednak jest to obowiązek podczas rekrutacji, albo sam wiesz, że lepiej będzie jeśli je tam umieścisz, stwórz życiorys i dodaj do niego swoją fotografię. Jako ciekawostkę warto dodać, że taki dokument jest aktualny jedynie w Europie. W momencie kiedy ubiegasz się o posadę w Australii czy Wielkiej Brytanii, nie musisz dodawać zdjęcia do wspomnianego dokumentu.

Jeśli tak, jakie dodać zdjęcie?

Oto kilka reguł, których odpowiednie przestrzeganie zapewni Ci osiągnięcie doskonałego zdjęcia, a co za tym idzie jeszcze bardziej profesjonalnego CV:

1.Twoja fotografia nie powinna zostać wykonana przypadkowo, w codziennym ubraniu, a w dobrym salonie tak, by mogła reprezentować Twoje najlepsze cechy.
2. Dopasuj zdjęcie do Twojego nowego zajęcia. Jeśli ubiegasz się o posadę biurową na wysokim stanowisku, zrezygnuj z luźniejszego stroju i w przypadku Pań – rozpuszczonych włosów.
3. Twoja twarz powinna być na zdjęciu jak najwyraźniejsza.
4. W zależności od tego, czy będziesz miał kontakt z Klientem, czy Twoje stanowisko obejmie zadania czysto biurowo-telefoniczne, wybierz rodzaj zdjęcia profilowego. Dla osób, które będą uczestniczyć w ciągłych spotkaniach, polecamy zdjęcie żywsze i radośniejsze, a więc kolorowe, pozostali kandydaci z pewnością będą mieli większą swobodę w doborze koloru fotografii.

Każda zmiana niesie ze sobą spore ryzyko. Jeśli rezygnujesz z dotychczasowej pracy, powinieneś, szukając nowego zatrudnienia, zrezygnować z niektórych dotychczasowych przyzwyczajeń i pozwolić sobie na coś nowego. Aby to osiągnąć, zacznij od doskonałego zdjęcia w Twoim CV!