Skip to main content
krowy na pastwisku

Komu się spodoba praca w gospodarstwie rolnym?

Praca na gospodarstwie rolnym nie wydaje się obecnie popularnym zajęciem ani ścieżką kariery, którą rozważa wiele osób. Jednakże istnieje sporo zalet, które mogą przemawiać za podjęciem się takiego zajęcia. Sprawdźmy dzisiaj, komu może się spodobać taki rodzaj pracy i jakie ma zalety.

Gospodarstwa kiedyś i dziś

W dobie komputeryzacji, która w zawrotnym tempie wchodzi w nasze codzienne życie i zmienia sposób pracy we wszystkich branżach, praca na roli jawi się jako zajęcie średnio atrakcyjne i sprawia wrażenie mało opłacalnego. Jednak to wszystko jedynie mylne wrażenie, zapewne stworzone przez niczym niepotwierdzone stereotypy. Wspomniany już postęp technologiczny zmienił także oblicze współczesnego rolnictwa i praca na gospodarstwie nie wygląda już tak, jak mogłoby się wydawać – sporo prac jest zautomatyzowanych, pojazdy takie, jak ciągniki, kombajny, czy traktory przeszły niemałą przemianę i posiadają już klimatyzację, a także wygodne siedzenia. Wynika z tego fakt, że na dużych gospodarstwach coraz częściej są potrzebni wykwalifikowani specjaliści.

Dla kogo takie zajęcie?

Kogo poszukują właściciele gospodarstw rolnych? Okazuje się, że “w cenie” są technologowie żywności, operatorzy maszyn, zootechnicy, biotechnolodzy, inspektorzy lub kontrolerzy weterynaryjni, magazynierzy, a czasem (w ogromnych gospodarstwach komercyjnych) nawet laboranci. Większość z wymienionych to dziedziny wymagające intensywnej nauki na studiach wyższych. Jak widać, mało ma to wspólnego z rolnikiem, jakiego obraz wpaja nam się od małego. Warto dodać, że wszystkich tych specjalistów obecnie brakuje, dlatego rynek pracy może być dla nich bardzo łaskawy pod względem zarobków.

Dlatego planując swoją ścieżkę kariery, przemyśl i taki kierunek. Jednak uwaga – do pracy na gospodarstwie trzeba być cierpliwym, lubić przyrodę, zwierzęta i nie cierpieć na żadną wziewną alergię – w przeciwnym wypadku, zamiast w wymarzonej pracy, będziesz przebywał w szkodliwej dla zdrowia męczarni.

Sprawdź oferty praca w gospodarstwie rolnym w serwisie agropraca.pl.