Skip to main content

Praca za granicą – ulubione kierunki Polaków

Emigracja ekonomiczna wydaje się wysoce popularnym rozwiązaniem, wpływającym na jakość budżetu domowego przeciętnego Polaka – osoby decydujące się na wyjazd z kraju w celach zarobkowych motywują swój wybór korzyściami finansowymi, które są oczywiste w porównaniu z płacami na polskim rynku pracy. Wobec tego od dłuższego czasu następuje wzrost emigrujących Polaków, wśród których znajdują się głównie młode i wykształcone osoby. Zawiedzione swoją sytuacją zawodową i finansową poszukują szansy na stabilizację w innych krajach.

Dokąd emigrują Polacy? – popularne wybory na pracę tymczasową

Często spotykanym rozwiązaniem, mającym na celu podreperowanie codziennego budżetu jest wyjazd zagraniczny na określony okres – praca sezonowa skupia wielu zainteresowanych, gdyż stanowi sposób na zyskanie dodatkowego i niejednokrotnie wysoce korzystnego wpływu pieniężnego. Polacy decydują się na pracę przy zbiorach owoców sezonowych w różnych krajach – częstym wyborem okazuje się Hiszpania, gdzie Polacy znajdują zatrudnienie przy zbiorach truskawek. W Holandii również łatwo jest znaleźć pracę na plantacjach kwiatów oraz owoców. Rynek otwarty na polskich emigrantów posiadają również Niemcy i Włochy. Opłacalny okazuje się także wyjazd na owocowe zbiory do Francji oraz Szwecji. Decyzja o kierunku emigracji sezonowej dyktowana jest zazwyczaj okresem zbiorów, a każdy kraj cechuje się odmiennymi terminami grupowego zatrudniania przyjezdnych.

Zarobkowe wyjazdy na stałe – masowe emigracje z Polski

Osoby niezadowolone ze swojej sytuacji zawodowej i finansowej, nie mogące znaleźć zatrudnienia w kraju lub mało zarabiające w wykonywanej pracy często decydują się na wyjazd za granicę. Poszukiwanie swojej szansy poza krajem wiąże się z rewolucyjnymi zmianami w dotychczasowym życiu – Polacy wyjeżdżają w celu ustabilizowania własnych finansów.

Popularnymi kierunkami emigracji zarobkowej są Wielka Brytania, Niemcy, Belgia oraz Austria. Wśród krajów nie będących w Unii Europejskiej popularnością dominuje Norwegia.