Skip to main content

Zalety coworkingu

Coraz częstszą praktyką wśród osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą jest wspólne wynajmowanie powierzchni biurowej i realizowanie swoich zadań w przestrzeni dzielonej z innymi freelancerami. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Jest taniej
Wynajmując biurko, a nie całe biuro, ponosisz jedynie koszty miesięcznego abonamentu – choć są też firmy oferujące wynajem miejsca do pracy na godziny lub w wybrane dni tygodnia. Jest to zazwyczaj kilkaset złotych, a nie ponad tysiąc jak w przypadku najmu całego pomieszczenia biurowego. W cenę wliczone są koszty ogrzewania/ klimatyzacji, korzystania z prądu oraz – co ważne – Internetu.

Jest raźniej
Pracując w domu, przeważnie jesteś skazany tylko na swoje towarzystwo i możesz przez to czuć się nieco samotny. W miejscu, w którym wynajmujesz biurko, spotykasz się z innymi ludźmi tak jak Ty zaangażowanymi w swoją pracę, z którymi możesz zamienić kilka słów lub wymienić się najnowszymi informacjami o tym, co słychać na mieście. Przy tym poznajesz nieco lepiej branżę, w jakiej się udzielają.

Jest ciszej
Jeśli dotąd pracowałeś w domu, po wynajęciu biurka docenisz fakt, iż w realizacji zleceń nie przeszkadzają Ci odgłosy zza ściany lub małe dziecko bawiące się w pokoju obok. Projektanci wnętrz typu open space dbają o zapewnienie w nich odpowiedniej akustyki, dzięki czemu głośne rozmowy współpracowników nie powinny zakłócać Ci pracy. Ty również, kontaktując się z kontrahentami za pomocą Skype’a, nie będziesz nikomu przeszkadzać.

Jest potrzebne Ci wyposażenie
Wynajmowanie miejsca do pracy uprawnia Cię także do nieograniczonego korzystania ze sprzętów biurowych, takich jak skaner, xero czy drukarka oraz do użytkowania pomieszczeń sanitarnych. Masz też dostęp do zaplecza kuchennego, by w spokoju zjeść drugie śniadanie. Przedstawiciele firm oferujących powierzchnię do wynajęcia, aby ostatecznie Cię przekonać, zapewniają także świeżo mieloną kawę oraz wodę mineralną w nieograniczonych ilościach.

Jeśli nie chcesz ponosić wysokich kosztów przy okazji prowadzenia własnej firmy, a przy tym chciałbyś pracować w przyjaznej atmosferze, zdecyduj się na coworking. Przekonasz się wówczas, czy takie rozwiązanie Ci odpowiada.