Skip to main content

E-learning – wady i zalety

E-learning jest coraz częściej stosowany zwłaszcza z uwagi na trwającą pandemię wywołaną covid-19. Forma edukacji online ma wielu zwolenników, ponieważ umożliwia kontynuowanie nauki w wielu placówkach podczas kryzysu wirusowego. W tym artykule wskazano, jakie wady i zalety ma e-learning. Zapraszamy do lektury.

E-learning – co to?

E-learning to inaczej nauka online czy też nauka prowadzona w trybie zdalnym. W praktyce to forma edukacji, która odbywa się bez wychodzenia z domu nauczycieli i uczniów, a wszystkie zajęcia odbywają się za pomocą komputera, kamerki internetowej i programu służącego do wzajemnego komunikowania się uczestników. Nie da się ukryć, że obecnie taka nauka ma szerokie zastosowanie na wielu płaszczyznach edukacji. Przykładowo w sposób zdalny można poprowadzić przygotowanie pedagogiczne. E-learning można stosować bez przeszkód – potrzebny jest jedynie sprzęt w postaci komputera czy laptopa oraz dostęp do szybkiej sieci.

Zalety e-learningu

Nie bez powodu e-learning ma wielu zwolenników. Edukacja zdalna daje wiele możliwości. Wśród wielu korzyści na początku warto wspomnieć o ogromnej oszczędności czasu – nie ma potrzeby podróżowania do szkół, szykowania się na zajęcia. Sam proces nauki można dogodnie zaplanować o konkretnej godzinie i rozłożyć w czasie, aby mieć jeszcze czas na inne obowiązki i zajęcia występujące w życiu codziennym. Przykładowo przygotowanie pedagogiczne e-learning może odbyć się w dogodnym terminie dla wykładowcy i wykładowców. W kontekście dojazdów warto wspomnieć o tym, że nauka zdalna generuje oszczędności także finansowe – brak kosztów związanych z dojazdem. Nauka zdalna jest indywidualną formą nauczania, przez co osoby, uczące mogą skuteczniej wchłonąć wiedzę przekazywaną przez nauczyciela na zajęciach.

Wady e-learningu

W przypadku e-learningu wad jest naprawdę mało, a odczuwają je jedynie ludzie, którzy potrzebują na co dzień wiele kontaktów międzyludzkich. Nie da się ukryć, że nauka zdalna ogranicza kontakty, ponieważ wszystko się dzieje za pomocą komputera.