Skip to main content

Opiekunka osób starszych w Niemczech: na czym polega jej praca?

Obecnie wiele osób decyduje się na zagraniczny wyjazd, którego głównym celem nie są wakacje, a praca. Największą popularnością wśród zawodów oferowanych nam za zachodnią granicą, cieszy się praca opiekunki w Niemczech. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z tego typu oferty pracy, mogą liczyć na stosunkowo wysokie zarobki oraz zapewniony przez pracodawcę nocleg, choć to tylko jedne z nielicznych atutów pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. 

Zakres codziennych obowiązków opiekunki 

Zanim jednak powiemy więcej o zaletach pracy za granicą, powiemy nieco więcej na temat codziennych zadań, które należą do podstawowych obowiązków każdej z opiekunek. Praca opiekunki w Niemczech jak sama nazwa wskazuje, polega przede wszystkim na opiece nad osobą starszą, która w wielu przypadkach może być osobą schorowaną czy samotną. Każdego dnia opiekunka będzie odpowiadać za przygotowanie posiłków dla podopiecznego, podaniu leków oraz dbaniu o stan gospodarstwa domowego, w którym na co dzień przebywać będzie zarówno osoba starsza, jak i ona sama. Opiekunka osób starszych musi zapewnić swojemu podopiecznemu odpowiednią ilość zadań, które oczywiście należy odpowiednio dopasować do możliwości fizycznych oraz chęci osoby starszej. Mowa tu o czynnościach takich jak np. wspólny spacer lub to, co podopieczny lubi i może robić w wolnym czasie. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków osoby starsze poszukują osoby, która zapewni im towarzystwo i wsparcie w codziennych, prostych pracach domowych. 

Praca opiekunki w Niemczech nie polega jednak na leczeniu podopiecznego oraz wykonywaniu czynności takich jak opatrywanie otwartych ran czy podawanie insuliny. W przypadku, gdy podopieczny wymaga opieki specjalistycznej, korzysta się z pomocy pielęgniarki oraz lekarza, którzy pojawiają się w domu osoby starszej zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. 

Zalety pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech 

Największą zaletą jest oczywiście aspekt finansowy. Według ogólnodostępnych informacji, opiekunki osób starszych w Niemczech mogą zarobić od sześciu do ośmiu tysięcy złotych w ciągu jednego miesiąca. Kwota ta jest wystarczająca, aby zapewnić sobie spokojne życie po powrocie do kraju, a podczas pobytu za granicą wesprzeć finansowo rodzinę, która została w Polsce. Wiele osób uważa również, że bardzo dużą zaletą jest możliwość nauki języka niemieckiego, co może być pomocne podczas poszukiwań pracy po powrocie do kraju.