Skip to main content

Geodeta Poznań podpowiada — na czym polega geodezja górnicza?

W zależności od przedmiotu badań można wyróżnić kilka działów geodezji: górniczą, inżynieryjno-przemysłową, leśną, satelitarną, niższą i wyższą. Jakie czynności wykona w ramach geodezji górniczej geodeta? Poznań oferuje dużo możliwości, jeśli chodzi o zapewnienie dostępu do biur, które podejmą się realizacji zagadnień związanych z wykonywaniem projektów (i ich realizacją) dla górnictwa podziemnego, otworowego, odkrywkowego i budownictwa podziemnego. Na czym one polegają?

Geodeta w Poznaniu — jak znaleźć właściwe biuro?

Usługi geodezyjne obejmują szereg prac, zmierzających do opracowania map do celów projektowych, tyczenia budynków, ustalenia przebiegu granic. Ich wykonaniem zajmuje się geodeta. W Poznaniu istnieje szereg biur geodezyjno-kartograficznych, ale tylko nieliczne z nich mają w ofercie usługi związane z geodezją górniczą. Obejmuje ona prace związane z projektowaniem, obsługą: górnictwa podziemnego, górnictwa otworowego, górnictwa odkrywkowego, a także budownictwa podziemnego w tym okresowego wykonywania inwentaryzacji zespołu wyciągowego. 

W przypadku tego typu zleceń niezwykle ważne jest nie tylko kierunkowe wykształcenie wykonawcy robót, ale też to, jakie doświadczenie ma geodeta. Poznań, nie jest miastem specjalizującym się w górnictwie, ale można znaleźć w nim doświadczone firmy, dla których przeprowadzenie specjalistycznych pomiarów zaliczanych do geodezji górniczej nie stanowi najmniejszego problemu.

Biuro geodety w Poznaniu — jakie techniki pracy wykonuje się w geodezji górniczej?

Biorąc pod uwagę różnorodność metod wykorzystywanych w geodezji górniczej, podczas realizacji zleceń wykorzystuje się m.in. techniki alpinistyczne, pomiaru zdalnego i telemetrycznego. W przypadku konieczności wykonania analiz deformacji sieci i linii obserwacyjnych na terenach górniczych oraz analiz dokładnościowych osnów – zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych, stosuje się technologię statyczną GNSS, precyzyjny pomiar odkształceń przy użyciu tachimetru lub niwelatora precyzyjnego.