Skip to main content
Jak dbać o odzież roboczą

Jak dbać o odzież roboczą?

Odzież ochronna to specyficzny rodzaj odzieży. Wykonana z trwalszych materiałów ma zapewniać bezpieczeństwo pracownikom m.in. zakładów produkcyjnych i laboratoriów. Do zapewnienia środków ochrony osobistej tego typu jest zobligowany pracodawca, jednak pracownik jest zobowiązany do odpowiedniego dbania o ubranie robocze. Kto i gdzie może wykonać serwis odzieży roboczej?

Serwis odzieży ochronnej

Zakłady produkcyjne i laboratoria to niejedyne miejsca, w których zatrudniony powinien nosić odzież ochronną. Należą do nich także lokale gastronomiczne czy place budowy, jednak każde z tych miejsc ma inne wymagania w tej kwestii.

Serwis odzieży można wykonywać samodzielnie, ale można też komplet ubrań roboczych oddać do specjalistycznej pralni. Dbając o ubrania robocze należy też pamiętać o jej właściwym przechowywaniu. Nie powinno się wkładać do szafy wilgotnej bluzy czy koszuli roboczej do szafy, a wrzucając do pralki, dobrze zapiąć guziki i zamki oraz rzepy. Piorąc kurtki czy koszule robocze warto też pamiętać o oddzieleniu jasnych ubrań od ciemnych przed praniem. Samodzielne pranie odzieży roboczej ma sporo wad, ale jego zaletą są mniejsze koszty serwisu. Jedną z większych wad prania ubrań roboczych w domu jest bardzo duże ryzyko jej uszkodzenia przez np. dobranie za wysokiej albo za niskiej temperatury.

Kto może wykonać serwis odzieży?

Serwis odzieży wykonuje wiele pralni chemicznych. Jedną z nich jest Renthoff. To miejsce, które oferuje zarówno możliwość wypożyczenia, jak i czyszczenia odzieży roboczej. Dzięki oddaniu ubrań roboczych do pralni/firmy takiej jak Renthoff będziesz mieć pewność, że odzież ochronna będzie wyprana w odpowiedniej temperaturze i z użyciem odpowiednich detergentów.

Kolejna usługa, która pozwala na odpowiedni serwis odzieży roboczej to system rotacyjny wymiany odzieży oferowany wynajmującym ubrania ochronne dla swoich pracowników. Dzięki temu serwis odzieży jest łatwiejszy, a pracownicy mają zapewnioną ochronę przez cały czas, nawet jeśli bluza czy spodnie robocze są oddane do prania.