Skip to main content

Cała prawda w CV – o nietrafionych udoskonaleniach naszego życiorysu

To, że szukając nowego miejsca zatrudnienia, za wszelką cenę chcemy przypodobać się naszemu nowemu pracodawcy, nie powinno nikogo dziwić. Często koloryzujemy tworzone CV tak, by zaimponować przyszłemu szefowi i otworzyć sobie drzwi do nowej kariery. Co, jeśli niektórych z nas wyobraźnia nieco poniesie? Oto kilka najbardziej charakterystycznych i najłatwiejszych do zdemaskowania nierealnych opowieści, zawartych w CV:

Znajomość języków

Z pewnością posługujesz się jakimś zagranicznym językiem i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpisać taką umiejętność do uaktualnionego Curriculum Vitae. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno korzystasz ze wspomnianych języków w stopniu biegłym lub bardzo dobrym. Wiedz o tym, że pracodawca nie zawsze sprawdzi wszystkie umiejętności z życiorysu na rozmowie kwalifikacyjnej, a ewentualne braki mogą odbić się nieprzyjemnym echem, już w trakcie wykonywania obowiązków i poskutkować brakiem przedłużenia umowy.

Imponujące doświadczenie zawodowe

Ta rada może wydawać się dla niektórych całkowicie niepotrzebna. Dość często jednak w tworzonych przez nas CV chcemy niejako podkolorować nasz życiorys i oczywiście zaprezentować się z jak najlepszej strony. Bezwarunkowo, najważniejszą regułą w pisaniu CV powinno być zawarcie w nim całej prawdy o sobie. Kiedy piszesz o swoim dotychczasowym zatrudnieniu, musisz mieć pewność, że będziesz mógł to udowodnić. Ubiegając się o nowe zatrudnienie, nie możesz pozwolić sobie na bezpodstawne dodawanie punktów doświadczenia.

Dodatkowe umiejętności

Ubiegając się o nową pracę, bardzo ważnym jest to, by wypisać w Curriculum Vitae wszystkie istotne umiejętności, jakie posiadasz i które mogą przydać się rekrutującemu w podjęciu decyzji o Twoim przyjęciu. Jeśli masz ukończonych sporo kursów, fantastycznie, pamiętaj o wpisaniu ich w dokument. Jeśli jednak Twój dotychczasowych dorobek nie jest aż tak imponujący, nie wpisuj dodatkowych umiejętności na siłę tylko po to, by lepiej się zaprezentować. Takie kłamstwo z pewnością wyjdzie na jaw wcześniej czy później, pozostawiając Cię w trudnej sytuacji.