Skip to main content

Idealny szef, czyli jaki?

Coraz częściej na rozmowie kwalifikacyjnej można usłyszeć pytanie „Jaki powinien być Twój idealny szef?”. Co jest tym bardziej kłopotliwe, że często zadaje je osoba, która – jeśli dostaniemy pracę – prawdopodobnie będzie naszym przełożonym. Jak przygotować się do odpowiedzi na to pytanie?

Taki jak Twój mentor
Przypomnij sobie osobę, która dotąd miała największy, pozytywny wpływ na Twój rozwój zawodowy i opisz jej cechy. Powiedz rekruterowi, jak dana osoba Cię motywowała i chwaliła, a jak wyrażała swoją krytykę i dezaprobatę. Mów tylko o tych aspektach jej osobowości, które faktycznie decydowały o stosunku tej osoby do współpracowników oraz podwładnych.

Inny niż „czarna owca” z Twojej pracy
Teraz przypomnij sobie kolegę z pracy bądź szefa, którego nie chciałbyś już nigdy spotkać na swojej drodze. Co sprawiało, że nieustannie wdawał się w konflikty z otoczeniem i inni nie chcieli z nim pracować? Jakie cechy Twojego byłego przełożonego decydowały o tym, że z ulgą oddychałeś, gdy nie pojawiał się w pracy? Pomyśl o tym, a potem podaj rekruterowi zalety, które stanowią przeciwieństwo wad tamtej osoby.

Taki, o jakim tylko marzysz
Powyższe ćwiczenia uzupełnij o swoją fantazję na temat idealnego przełożonego. Jakich cech brakowało Ci w twoim mentorze opisanym na początku? Z jakim szefem byłoby Ci dobrze współpracować – na co musiałby zwracać uwagę w Twoich działaniach, jaki styl zarządzania reprezentować? Pamiętaj przy tym, że ideałów nie ma i podaj opis, który świadczyłby o Twoim realizmie.

Taki jak Twój potencjalny szef
Jeśli znasz imię i nazwisko Twojego potencjalnego szefa, możesz pokusić się o zrobienie rekonesansu w Internecie. Sprawdź, czy ta osoba ma profil w portalu LinkedIn lub GoldenLine. Na podstawie danych, jakie na swój temat udostępniła, oraz opisu jej drogi zawodowej możesz próbować wywnioskować, jakimi cechami się odznacza. To dość ryzykowna metoda – możesz przecież się pomylić – ale na pewno pozwoli Ci na wyrobienie sobie ogólnej opinii dotyczącej potencjalnego przełożonego.

Na pytanie o idealnego szefa na pewno warto odpowiedzieć szczerze. Zachowując przy tym rozsądek i unikając postawy roszczeniowej.