Punktualność podobno jest cnotą królewską. Niestety wielu polskich, i nie tylko, pracowników jej nie posiada. Przez spóźnienia zatrudnionych w nich osób firmy rocznie tracą miliony złotych. Co sprawia, że niektóre osoby nie przychodzą do pracy punktualnie?
1. Nie lubią swojej pracy
Badania podają, że 60% do 80% pracowników nie znosi zajęcia, jakie wykonuje. Skoro czują do niego niechęć, to trudno im się zmotywować, aby stawić się w pracy na czas.
2. Dojeżdżają z daleka
Wiele osób mieszka na stałe poza miastem, w jakim wykonuje swoją pracę. Docierają do niej transportem publicznym – zawodnym i oferującym swe usługi coraz rzadziej – lub własnym autem. Zatem zamiast siedzieć od rana w pracy, stoją w ulicznych korkach.
3. Odbierają sobie nadgodziny
Pracownicy, którzy zostali w pracy choćby kwadrans dłużej niż powinni, próbują sobie to zrekompensować, przychodząc następnego dnia odpowiednio później.
4. Mają dzieci
Posiadaniem potomstwa można tłumaczyć wiele, także spóźnienie do pracy. Przeważnie jednak osoby pracujące czują się przede wszystkim rodzicami, dlatego najpierw przygotowują pociechom śniadanie i odprowadzają je do szkoły/ przedszkola, a dopiero potem udają się do pracy.
5. Widzą, ze spóźnia się ich szef
Dla niektórych osób to frustrujące i niesprawiedliwe, gdy ich szef notorycznie się spóźnia. Nigdy się do tego wprost nie przyznają, ale taki zły przykład, idący z góry, ich demotywuje.
6. Pracują w dwóch miejscach
Sytuacja ekonomiczna niektórych pracowników może być na tyle trudna, że z jednej pracy udają się do drugiej. Mogą pracować po 12 – 14 godzin dziennie, co sprawia, że są wyczerpani i fizycznie niezdolni wstać na tyle wcześnie, by pojawić się w pracy na czas.
7. Są w odmiennym stanie uczuciowym
Rzadko, ale zdarza się, że pracownika danej firmy na tyle pochłaniają jego sprawy osobiste, że na jakiś czas „tracą kontakt z rzeczywistością”. Mogą przeżywać śmierć bliskiej osoby bądź chorobę małżonka albo wręcz przeciwnie – zakochać się lub cieszyć z narodzin dziecka.
Wśród pracowników są jednostki, które cenią sobie możliwość zarobkowania, ale mimo to praca nie jest dla nich priorytetem. Okazują to choćby nie przychodząc do niej punktualnie. Jednak spóźnienie nie zawsze oznacza lekceważenie pracy i może mieć także inne przyczyny.