Skip to main content

Praca dla nieletnich – gdzie i za jaką stawkę?

Każdy z nas jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia marzył o tym, by szybciej wejść w dorosłe życie i rozpocząć swoją pierwszą pracę zarobkową. Własne pieniądze i możliwość odłożenia kilku groszy na wymarzone buty, komputer, grę, czy wyjazd z przyjaciółmi, stawały się wówczas najważniejszym celem w życiu. Praca dla nieletnich ostatnio stała się niezwykle modna. Sprawdź, jakie instytucje najczęściej poszukują młodych pracowników i ile można w ten sposób zarobić.

Najpopularniejsze stanowiska dla nieletnich

To nieco subiektywne zestawienie nie musi sprawdzać się w każdym przypadku. Z doświadczeń zawodowych obecnych dorosłych wynika jednak, że wykonywane zadania niepełnoletnich kiedyś, aż tak bardzo nie różniły się od tych najczęściej wykonywanych, także i teraz. Oto kilka najpopularniejszych prac wczoraj i dziś:

Praca w restauracjach typu Fast-Food – jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez młodych ludzi. Nieskomplikowane zadania, dużo możliwości na napiwki i nieograniczony kontakt z ludźmi.

Zbiory owoców – to bardzo popularny kierunek kilka lat temu, teraz obchodzący swój renesans. Dodatkową atrakcją w tego typu zajęciach jest wyjazd za granicę lub na łono natury.

Niania – zawód modny od zawsze. Dla młodych dziewczyn i chłopaków wybór takiego zajęcia jest doskonałym pomysłem na dorobienie kilku groszy. Ograniczeń wiekowych nie ma, trzeba kochać dzieci i dobrze się z nimi dogadywać.

Roznoszenie ulotek – to chyba nasz wygrany. Ta praca, to doskonały sposób na dodatkowe kieszonkowe. Elastyczny czas pracy oraz wynagrodzenia.

Ale za ile?

Kwoty dla pracowników poniżej 18 roku życia mogą być niewielkie, ale oczywiście nie muszą takie być. W miejscu, w którym zatrudni się dana osoba, szybko dowie się, na ile będzie mogła sobie pozwolić. Wynagrodzenie dla nieletnich w hotelach i restauracjach może zaczynać się od kilku nawet do kilkudziesięciu złotych za godzinę.

Oczywiście w trakcie szukania pracy, namawiamy do ostrożności. W dobie wielu zróżnicowanych portali internetowych, warto filtrować wszystkie informacje, zmierzające do nas z szybkością światła i pozostawić jedynie te najrozsądniejsze, sprawdzone i najbezpieczniejsze. Jeśli jesteś niepełnoletni, daj sobie pomóc i poproś kogoś z większym doświadczeniem o radę i spojrzenie na dane ogłoszenie nieco „starszym” okiem.