Skip to main content

Jak najlepiej nie przygotowywać swojego CV

Masz imponujące doświadczenie, ale nie wiesz dlaczego nie jesteś zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne? Twoje CV odpada w rundzie kwalifikacyjnej, a może rozsyłasz dokument bez uaktualnienia? Przeczytaj poniższy poradnik dotyczący tego, w jaki sposób najlepiej nie tworzyć CV i przekonaj się, że Twój życiorys może zapewnić Ci sukces!


1. Uniwersalne nie zawsze jest dobre

Jeśli ubiegasz się o konkretne stanowisko, najlepiej gdybyś nie tworzył jednego schematycznego CV, w którym napiszesz sporo, ale niewiele o sobie. Twoja odpowiedź jest kierowana w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie, a więc powinna być unikatowa i zindywidualizowana względem danej oferty. Nie musisz dopisywać informacji, które nie są zgodne z prawdą. Spraw, że pracodawca Ci uwierzy!


2. Co za dużo, to nie zdrowo

Twoje CV powinno być krótką, spójną i czytelną informacją o kandydacie. To nie historia Twojego życia, albo opowieść o Twoich najlepszych cechach bez widocznego ładu i uporządkowania. Stawiając się w roli osoby zatrudniającej, nie chcielibyśmy przeglądać kilkuset zgłoszeń, w których musielibyśmy wyszukiwać istotnych informacji. Komponując swoje własne CV pamiętaj o tym, by w jak najprzystępniejszej formie przekazać kluczowe wiadomości o sobie, uwzględniając na początku te najistotniejsze.


3. Pamiętaj o wyglądzie

Jeśli uważasz, że forma graficzna Twojego CV jest kwestią drugorzędną, niestety ogromnie się mylisz. To, w jaki sposób ułożysz poszczególne elementy życiorysu świadczy o Twoich cechach charakteru. Przypadkowo umieszczone elementy, to brak zaangażowania z Twojej strony i brak dbałości. Jeśli nie sprawdzisz, czy wszystko dobrze wyświetla się w dokumencie przed wysłaniem, Twój przyszły pracodawca może nie zaufać Twojemu profesjonalizmowi. Osoba, która doda zdjęcie złej jakości lub nie zadba o konsekwencję w ułożeniu wypunktowań, może być posądzona o chaos i brak zorganizowania.

Oczywiście te kilka, naszym zdaniem, najważniejszych punktów, o których każdy z nas powinien pamiętać w trakacie komponowania swojego własnego CV, może nie być akurat Twoim zmartwieniem. Aby nie mieć sobie nic do zarzucenia, namawiamy zatem do samodzielnego, kilkakrotnego sprawdzenia przygotowywanych dokumentów, uaktualniania informacji o sobie i dbałości o estetykę.